Kosaram - 0 0 Ft

Az Ön bevásárlókosara üres.

INGYENES SZÁLLÍTÁS
20 000 Ft felletti vásárlásnál
PÉNZVISSZAFIZETÉS
visszavételi garancia
ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
hívjon vagy írjon e-mailt

Hasmenés

Hasmenés

A tápcsatornán áthaladó táplálék folyadékot vesz fel, mire a vastagbélbe jut, szár egészen híggá válik. Itt azonban a folyamat visszafordul, mert a vastagbélben a víz nagy része felszívódik. Csakhogy ha valaki hasmenéssel küzd, a bélfal begyulladhat a vírusok jelenléte miatt, így nehezebben tudja felszívni a vizet, a széklet híg marad.
A hasmenéses állapot hamarabb javul, ha olyan táplálékot fogyasztunk, amelyek megkötik a nedvességet. De ami a legfontosabb, pótoljuk az elvesztett folyadékmennyiséget!

 

A hasmenés általában pár napon belül megszűnik, és csak átmeneti legyengülést okoz. Csecsemőknél, kisgyerekeknél, időseknél és azoknál, akik valamilyen betegség miatt különösen veszélyeztetettek a kiszáradással szemben, a heveny hasmenés súlyos következményekkel járhat, ezért orvosi beavatkozás szükséges.

Gyógyító táplálékok

Fehér rizs

A fehér rizs és a fehér liszttel készült ételek, amelyeknek alacsony a rosttartalmuk általában székrekedést okoznak. Emiatt a hasmenést is segítenek megszüntetni.

Banán

A banán a székletet sűríti, ezenkívül magas a káliumtartalma, ami azért nem mellékes, mert a hasmenés alatt a szervezetből sok kálium távozik.

Natúr joghurt

Megelőzhető és kezelhető a hasmenés natúr joghurtokkal is, mert hasznos baktériumokat (probiotikum) tartalmaznak. Ezek pótlása különösen fontos, ha a hasmenés antibiotikumos kezelés mellékhatásaként lép fel, mert a gyógyszer az ártalmasé s a hasznos baktériumokat egyaránt elpusztítja.

Almalé, víz, gyógytea, erőleves

Ha heveny hasmenésben szenvedünk, a szervezet rengeteg vizet veszít, ami kiszáradáshoz is vezethet. A víz és más ízesített, áttetsző italok (almalé, erőleves) a kiürülő ásványi anyagok és nyomelemek pótlásáról is gondoskodnak. Kerüljük a citrusfélék, ananász és a paradicsom levét, mert a gyulladt tápcsatornát irritálhatják.

Almaszósz (édesítés nélkül)

A banánból, rizsből, almaszószból és pirítósból álló étrend, mai hatékony segítség hasmenés esetén az alma jóvoltából pektint is tartalmaz, mely a belekből magába szívja a felesleges folyadékot, így enyhíti a kellemetlen tüneteket. A nyers almának nincs ilyen hatása.
Mennyit fogyasszunk? Óránként egy félcsészényit.

Szeder- málnalevéltea, zöld tea

A teában lévő csersav (tannin) összehúzó hatása miatt enyhíti a hasmenést és gyulladásgátló tulajdonságánál fogva enyhíti a bélgyulladást. Nagy segítség lehet a szeder és a málnalevéltea, valamint a zöld tea.

Rehidráló oldatok

Ha a hasmenés már pár órája kínoz bennünket vagy csemeténket, készítsünk – vagy vegyünk a gyógyszertárban – rehidráló oldatot, mely segít pótolni az elvesztett ásványi anyagokat:
1 liter víz
¼ kiskanál só
(¼ kiskanál sütőpor - felnőttnek)
2 evőkanál cukor vagy méz

Ezeket tegyük egy edénybe és addig kavarjuk, amíg az összetevők teljesen föl nem oldódnak.

Hogyan fogyasszuk? A patikai rehidráló oldatot a használati útmutató szerint, a házilag készítettet naponta 3 litert, kis adagokban, gyakran kortyolgatva
Ha gyerekünknek készítettük, akkor napi 2 litert, egy teáskanálnyit 4-5 percenként.

Étrend-kiegészítők:

Szentjánoskenyérfa termése porrá őrölve: Bőségesen tartalmaz csersavat (tannint), mely a bél nyálkahártyáját nyugtatja. Különösen hatékony kisgyerekeknél.
Adagolás: gyerekeknek testsúlykilogrammonként 1 g, legfeljebb 15 g. Keverjük almaszószba vagy joghurtba.
Felnőtteknek maximum 15-20 g naponta.

Probiotikumok: laktózérzékenység esetén joghurt helyett szedjünk probiotikumokat.

Jó, ha tudod

Szorbittartalmú rágógumik és élelmiszerek: a szorbit mesterséges cukorpótló, mely nagy mennyiségben hasmenést okozhat.

Erősen cukros vagy zsíros ételek: a zsír nehezen emészthető, a cukor pedig a hasmenést okozó baktérium táptalajául szolgál, ezért ezeket – ha lehet – iktassuk ki étrendünkből.

Tej, tejtermékek: aki nem tudja a tejcukrot megemészteni, az erős hasmenéssel reagálhat a tejtermékek fogyasztására. A tejcukor a hasmenéses állapotot is súlyosbíthatja.

Kerülje a puffasztó ételeket, különösen a babot, káposztát, kelbimbót

 

Gyümölcslé: Gyümölcsléből gyermekeinknek ne adjunk napi egy-másfél decinél többet, mert a túlzásba vitt gyümölcsléfogyasztás is okozhat hasmenést a fruktóz, azaz gyümölcscukor hashajtó hatása miatt. A gyümölcslé okozta hasmenéssel sajnos egész évben találkozunk, de a nyári hónapokban különösen gyakori, hogy a kicsik evés helyett is az édes innivalót választják. Szomjoltásra továbbra is a tiszta víz a legalkalmasabb!
Segít a B3-vitamin és az A-vitamin: A niacin (B3 - vitamin) ösztönzi a gyomorsavképződést, erősíti a vegetatív idegrendszert, és ezzel megnyugtatja a beleket. Gyulladás vagy fertőzés okozta hasmenés esetén jót tesz, ha A - vitaminnal erősítjük a bélnyálkahártya ellenálló képességét a fertőzésekkel szembe. Niacint nyerhetünk búzacsírából és sörélesztőből is.
Gyógyteák hasmenés esetére

ÍRATKOZZON FEL HÍRLEVELÜNKRE
Betöltés...
Kérjük várjon...