Az aranyér okai közé tartozik az öröklődési hajlam, a székrekedés és az ülő foglalkozás. Azoknál gyakoribb az előfordulás, akik a lábukon is vénás problémákkal küszködnek.
Az aranyér kialakulhat a végbél záróizomzatán belül vagy kívül is, ahol állandó irritációnak van kitéve. Begyullad, fáj, vérzik, sőt idővel akár rosszindulatúvá is válhat. A záróizomzaton belüli aranyerek általában nagyobbak, mint a kijött aranyerek, azaz a végbél záróizomzatán kívül megjelenő, mogyoró nagyságú csomók vagy hosszúkás kidudorodások. Ez utóbbiak tapinthatók is, nyugalmi állapotban olyan színűek, mint a környező bőrterület, de elhanyagolt tisztálkodás esetén, valamint felfázáskor, székrekedéskor fájnak, begyulladnak. A fájdalomérzet minden betegnél más mértékben jelentkezik. Az egyik embernek csak „idegentest-érzése” van, a másik viszkető, maró, égő érzésre panaszkodik. A harmadik – és egyben a legsúlyosabb esetben – minden lépésnél, leüléskor fáj, sőt, még köhögéskor is kellemetlen érzések gyötrik. Vérzéskor mindenki a legrosszabbra gondol, pedig pedig csak azt jelzi szervezetünk, hogy gond van, amit orvosolni kell. Elengedhetetlen a lelki gyógyítás is, mert az aranyér sokszor lelkileg is megterhelő, az emberek nem beszélnek a problémájukról, csak magukban rágódnak, néha azon aggódva, hogy rákosak lesznek, és már-már temetik is magukat. De a természet erejével ez a betegség hatékonyan kezelhető.
Igyunk olyan teakeveréket, melynek hatóanyagai gyógyítják a kitágult visszereket a vastagbélnél és csökkentik a gyulladás mértékét. Mindemellett olyan gyógynövények alkalmazására is szükség van, amelyek lazítják a székletet, s így elkerülhető, hogy nyomás hatására kijöjjön az aranyér. Ha hashajtó teát is segítségül akarunk hívni, akkor főzzünk 0,5-1,5g szennalevélből gyönge, 1-2 g szennalevélből erősebb, mégis kíméletes teát. A leveleket áztassuk langyos vízben 6-8 órán át. Ha a teát forrázással készítjük, erőteljesebb lesz a hatása. De vigyázat, ne főzzük a leveleket, mert a túl erős tea hasmenést okozhat! Belsőleg a vérzést csillapítja vagy megszünteti a pásztortáska, a cickafarkfű és a csalán is.
Külsőleg is kezelni kell az aranyeret különféle kúpokkal, kenőcsökkel, gyógyfürdőkkel, ezzel megszüntetjük a gyulladást és visszahúzódásra kényszerítjük a kellemetlenkedő aranyeret. Olyan kúpot válasszunk, amelynek citosztatikus hatása van. A széttágult aranyér ugyanis nedvezik, átszivárgó vérzést produkál, vagyis olyan állandó sebről van szó, amelyet a baktériumokban is bővelkedő bélsár folyamatosan fertőz, irritál, elrákosodhat. A legfontosabb teendő: tisztán tartani a végbelet, mossuk meg langyos vízzel és szappannal. Fertőtleníthetjük bazsalikomteával átitatott vattapamaccsal.Ha a külső aranyér nagyon gyulladt, erős, gyulladásgátló propoliszkrémre is szükség van, ha enyhébb a gyulladás, akkor diólevélkivonatból vagy tölgyfakéreg és apróbojtorján kivonatából készült, összehúzó cseranyagot tartalmazó kenőcsöket alkalmazzunk. Ezzel együtt használjunk propoliszos kúpokat, mert azok visszaszorítják a gyulladást és csillapítják a vérzést.
A propoliszos kenőcs gyors javulást eredményez. Akik allergiások a propoliszra, azok használjanak fekete nyárfa rügyet tartalmazó termékeket, mert a fekete nyárfa rügye tartalmazza ugyanazokat a hatékony összetevőket, amit a propolisz, de az allergizáló anyagokat nem. Hasznosnak bizonyulnak még ilyen esetekben a körömvirág flavonoidjai is. A vérző, gyulladt aranyeren sokat javít még a libapimpó gyökere, a pásztortáska, az apróbojtorján, a tölgyfakéreg, mert összehúzzák a szétlazul bőrt és csillapítják a vérzést.
Teakeverékek aranyérre:
100 g somkóró
150 g körömvirág
100 g keskenylevelű útifű
100 g vadgesztenyevirág
100 g bazsalikomlevél
A keverékből 1 evőkanálnyit leforrázunk 2 dl vízzel és 15 percig lúgozódni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2 alkalommal, étkezések után iszunk 2-2 dl teát, mézzel ízesítve.