Egyéb néven: kosárfűz, kányafa. A fűz vízparton, nedves helyeken növő, kétlaki, lombhullató, 20-25 m-es fa. Fiatal hajtásai hajlékonyak, emiatt a kosárfonás alapanyaga. Levelei lándzsa alakúak, fogazottak, selymesek. Barkavirágai tavasszal nyílnak.
Gyógyhatása: szalikozidtartalmának köszönhetően a fűzfa kérge gyulladásgátló, reuma esetén fájdalom- és lázcsillapító hatású. Ugyanezen anyag felelős vérrögképződést gátló tulajdonságáért is. A gyógyászatban a fűzfa kérgét és a barkavirágzatot használják. A kérget márciusban gyűjtik be és porítják, a barkákat májusban szedik és forrázatot készítenek belőle.
Felhasználása: A fűzfa kérgét láz- és influenza esetén ajánlják elsősorban, valamint fejfájásra, reumára mint fájdalomcsillapítószert használják. A virágzat csökkenti az idő előtti méhössezhúzódásokat és álmatlanság ellen is javallott. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, fekélyek ellen hatékony.
Figyelmeztetés: Nagy adagban a fűzfa kérge hányingert, hasmenést okozhat. Tilos fogyasztaniuk asztmában, gyomor- és nyombélfekélyben szenvedő embereknek. Szalicilérzékenyeknek sem javallott.
Alkalmazása belsőleg:
Láz, influenza, reuma, fejfájás esetén
Teafőzet: 2-3 g kérget tegyen 1 csésze vízbe, forralja 10 percig, majd szűrje le. Napi adag: 1 csésze étkezés előtt fél órával.
Méhösszehúzódások, álmatlanság:
Teaforrázat: 5 g virágzatot tegyen 1 csésze forró vízbe és hagyja ázni 10 percig. Ezután szűrje le. Napi adag 1 csésze étkezések előtt fél órával. Ez a forrázat hatásosnak bizonyult álmatlanság esetén is, fogyasszunk el 1 csészével lefekvés előtt.
Alkalmazása külsőleg:
Fekélyek, nehezen gyógyuló sebek, fagyás esetén:
Borogatás: A fent említett főzettel borogassuk az érintett testrészt naponta 2-3 alkalommal.