Asztma (Asthma bronchiale)
Az asztma az allergiás betegségek egyike. Itt a célszerv a tüdő és a hörgők, melyek az átlagosnál erősebben reagálnak a sokféle külső és belső ingerre. Az extrinsic asthma oka lehet: pollen, házipor, szénpor, mikroorganizmusok, hideg, tehéntej, gyógyszerek, stb.
Az intrinsic asthma oka belső, lelki ok, stressz, anyagcsere-betegség, melynek nem lehet kimutatni kórokozóit. Kezdődhet szénanáthával. Tünetei: A nyálkahártya a hörgőkben különlegesen érzékeny, megduzzad, a légutak keresztmetszete csökken, közben sűrű ragadós váladékot termel, s ezáltal is beszűkülnek a hörgők. A betegségnek van tünetmentes és hullámszerűen visszatérő fulladásos időszaka is amikor a légzésnél az asztmatikus görcsök mellkasi sípolással, búgással nyilvánulnak meg.
Az asztma gyógyításához törvényszerűen hozzátartoznak a gyógynövények. Pl. egy náthaláznál azért fogunk izzasztó gyógynövényeket adni, mert ezek nem provokálják ki az asztmatikus görcsöket, és kellemesebb az alkalmazásuk. Ezek közé tartozik a hársfa- és a fekete bodzavirág és a rozmaring.
Lehetséges kezelése:
Olyan gyógynövényeket alkalmazunk, melyek speciálisan tágítják a hörgőket. Ide tartozik pemetefű, a szúrós gyöngyajak, a kakukkfű, a cickafark virág és a vérehulló fecskefű. A vérehulló fecskefűnél nagyon fontos betartani az adagolást. Napi adag: csak 2-szer naponta szabad fogyasztani 1 kávéskanálnyi mennyiséget a megszárított növényből.
Nyákoldó, hatásmechanizmussal gyógyító gyógynövények, melyek elősegítik az asztmánál a sűrű hörghurut felszakadozását. Ezzel javul az asztmás beteg helyzete és nem provokál az állandó hörghurut a görcsös köhögésre. Ide tartoznak a szaponinokat tartalmazó gyógynövények: ökörfark-kóró virág, százszorszép virág, kankalin gyökere és virága, a szappanfű gyökere és az édesgyökér. Továbbá ide soroljuk még az aromatikus gyógynövényeket is: a cickafarkfű virágát, a kakukkfüvet, a szurokfüvet, az édesköményt, a majorannát, a bazsalikomot és a borsmentát.